greekZ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Ένας Δημόσιος Υπάλληλος

Πήγαινε κάτω

Ένας Δημόσιος Υπάλληλος Empty Ένας Δημόσιος Υπάλληλος

Δημοσίευση  Admin Παρ Δεκ 17, 2010 12:09 pm

Ένας Δημόσιος Υπάλληλος Tromaktiko
Είμαι ένας δημόσιος υπάλληλος ο οποίος εισήλθε στον δημόσιο τομέα με απολύτως νόμιμες και διαφανείς διαδικασίες.
Επίσης επειδή εκτιμώ το γεγονός ότι έχω εργασία και για την οποία ενδιαφέρομαι πολύ, φροντίζω να εργάζομαι στην Υπηρεσία μου και με το παραπάνω. Πολλές φορές πηγαίνω μισή ώρα πριν την έναρξη και φεύγω, μισή, μία ή και δύο ώρες μετά χωρίς να πληρώνομαι υπερωρίες. Θεωρώ τον εαυτό μου όχι ηλίθιο όπως θα με θεωρούσαν πολλοί "συμπολίτες" μας, αλλά συνεπή και φιλότιμο. Ο ίδιος έχω απηυδήσει από την αδιαφορία, την ψευδομαγκιά, την λαμογιά, την "βυσματοσύνη" πολλών άλλων δημοσίων υπαλλήλων σε πολλές δημόσιες υπηρεσίες. Οι συγκεκριμένοι δημόσιοι υπάλληλοι όχι μόνο κάνουν εμάς τους υπόλοιπους που θέλουμε να δουλεύουμε σωστά, να φορτώνονται περισσότερη δουλειά, αλλά παίρνουν και τις θέσεις ευθύνης ένεκα βυσμάτων και γλειψίματος, μας διαβάλλουν και μας θεωρούν κορόϊδα. Και όλα αυτά γιατί; Διότι δεν υπάρχει αξιολόγηση (καλώς εννοούμενη). Εάν και oταν εφαρμοσθεί αυτή κατά τα πρότυπα μας οιασδήποτε εξελιγμένης ευρωπαϊκής χώρας, πολλοί δ.υ. θα χάσουν τον ύπνο τους. Και καλά θα κάνουν! Γιατί να μην απολύονται δ.υ. που δεν αξίζουν; Γιατί να παίρνουν τον ίδιο μισθό με κάποιον άλλον που σκίζεται για την δουλειά του; Γιατί στην θέση τους να μην προσλαμβάνονται άτομα άξια και εργατικά; Αυτά και συγνώμμη εάν κούρασα. Παρεπιμπτόντως και για να μην θεωρηθώ "χρυσό αγόρι", ο μισθός μου είναι 1.400 € με 18 χρόνια υπηρεσίας, απόφοιτος Πανεπιστημίου, κάτοχος μεταπτυχιακού διπλώματος και υποψήφιος διδάκτορας (με τρελό διάβασμα στις σπουδές μου).
Admin
Admin
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 73
Ημερομηνία εγγραφής : 01/12/2010

https://greekz.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή


 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης